Вигенин пред Будилникъ

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
813

Поставянето на бариери пред свободното

движение на хора води към намаляване на конкурентоспособността и отслабване на възможностите за растеж в ЕС, като също нарушава чувствителния баланс в един общ пазар

Заяви министърът на външните ни работи Г-н Кристиан Вигенин в интервюта с медии и на срещите си с водещи политици в Лондон

Завърши посещението на министъра на външните работи Кристиан Вигенин в Лондон.
Той успя да се срещне с британския министър на външните работи Уилям Хейг и с министъра по Европейските въпроси Дейвид Лидингтън. В програмата на българския външен министър бяха включени също и срещи с Пълномощния Министър на Премиерския Кабинет – Франсис Мод, с председателите на комисиите по европейски въпроси в двете камари на Парламента – Лорд Бозуел и Уилям Кеш.
Министър Вигенин призова Британските си партньори за излъчване на положителни послания и активизиране на двустранния политически диалог, както и за засилване на двустранното партньорство в ЕС и НАТО.
Министър Вигенин изтъкна позицията на страната ни, че свободното движение на хора в ЕС е важна част от Общия пазар, както и сериозен фактор за икономически растеж, конкурентоспособност и заетост. В отговор министър Хейг потвърди, че британското правителство ще се придържа към изпълнението на решението за свободата на трудовия пазар за български граждани, както и че въвеждането на каквито и да е промени в системата за социалното осигуряване няма да имат дискриминационен характер. Кристиан Вигенин обърна специално внимание върху проблема със замразените заеми и стипендии за издръжка на български студенти в Обединеното кралство и получи уверение от Уилям Хейг, че въпросът за българските студенти, които покриват съответните изисквания, ще бъде положително решен в най-скоро време.
„Поставянето на бариери пред свободното движение на хора води до намаляване на конкурентоспособността” – бе основоното послание, което Министър Вигенин отправи на срещите си в Лондон. Той също разговаря с председателите на парламентарните комисии по външни и вътрешни работи на долната камара на британския парламент – Ричард Отауей и Кийт Ваз.
Министърът на външните работи Г-н Кристиан Вигенин беше поканил на среща-разговор представителите от различни културни, медиини и бизнес среди на българската общност в Обединеното Кралство в сградата на посолството на Република България в Лондон на 16-ти Януари 2014 г. за да се запознае с проблемите на българската общност.
На откритата среща в посолството министъра получи доста остри критики за бездействието на правителството по отношение на проблемите на българската общност, като някои критики въобще не засягаха проблемите българите в Кралството. Министър Вигенин публично отговори на всички въпроси, както и отдели спецялно внимание на индивидуални въпроси и интервюта. Той също даде интервю специално за читателите на вестник Будилникъ.

Бих искал да ви уверя, че българското правителство прави всичко по силите си за да промени тези негативни нагласи. Ще засилим нашия диалог за да гарантираме, че от тук-нататък изявленията към българите на Острова ще бъдат положителни!

Министъра по външните работи Г-н Кристиан Вигенин пред А. Тодоров за вестник Будилникъ

– Г-н Министър какво британските медии и политици ви попитаха и какво им отговорихте на срещите си?

Опитах се да им дам достатъчни аргументи, че както очаквахме и както сочиха анализите – нищо не се промени след 1-ви Януари 2014 ! Широко рекламирания наплив от Българи и Румънци – не се случи! Това с голямо неудоволствие, трябва да си го признаят организаторите на тази негативна къмпания. Предупрехих, че ще следим мерките които те предприемат. От една страна, в правомощията на всяка една държава членка на ЕС е да променя социалното си законодателство, но то не бива да бъде дискриминационно! Също мотивацията за промяната в законодателството не бива да бъде дискриминационна! Не може такива промени да бъдат мотивирани със ограничаване на свободата на свободно преминаване, което е в основата на концепцията при създванео на Европейския Съюз. Мисля, че има разбиране за този призив.
Друго, което споделих пред медиите е, че има противоречия в намеренията на Великобритания и исканията им от Европейските институции, а именно мерки за повишаване на конкурентно-способността на Британската икономика и като цяло на икономиката на ЕС с желанието да се ограничи свободата на хората, тоест на тяхното свободното преминаване. Ако се ограничи свободно движение на хора, това ще понижи конкурентноспособността на Британската и Европейската икономика. Според мен това е най-важният аргумент в целия този дебат и мисля, че даде положително влияние, а именно – не може да се случи това, което искаха определени партии тук и политически лидери, важно е че ангажимента за отваряне на пазара от 1-ви Януари 2014 се осъществи! От тук нататък, трябва да поправим щетите, които бяха нанесени! Същото желание се вижда, че има от тяхна страна, но ще ги преценяваме, не по техните обещания, а по техните действия!

– В кои медии имахте интервюта и с кои предстоят?

Вчера на CNN, Guardian, BBC, предстоят на Sky News, Channel 4, ITV и др.

– С кои политици и членове на парламента успяхте да разговаряте?

Това което споделих на медиите, коментирах и с министъра на Външните работи, с министъра по Европейските въпроси и с не малко политици от които председатели на комисии по Европейските въпроси от двете камери на парламента, с председателя на комисията по вътрешни работи, със съветници на премиера, така, че доста разговори проведохме.

– Как реагираха на вашия аргумент?
Те самите не са в силна позиция в момента, защото не успяха да противодействат адекватно на тази негативна кампания, даже някои се подадоха на нея. Това си пролича в техните действия и изявления, но наистина има желание този въпрос да не стои повече в двустраните отношения и да направят стъпки, които да гарантират, че от тук-нататък ще има само положително отношение към България и българите, а не негативни, както беше в края на 2013 година.

– А как ще отговорите на скандалните статии на Daily Mail и Daily Telegraph през миналата седмица относно консултациите за соц. помощи, които българските счетоводни фирми правят и рекламират?

Вижте, те ще продължат да се ровят и търсят аргументи, защото на практика те се провалиха с кампанията си. Оказа се, че за всичко, което предупреждаваха и плашеха – не се случва! Британските медии ще направят всичко възможно да търсят такива поводи, отделни хора да ги представят за масово явление, да ровят за други проблеми, защото трябва да докажат, че не са подвели своите читатели. За това българските фирми, организации и личности трябва много да внимават как представят страната ни на Острова! Няма съмнение, времето ще покаже, че няма как да надуваш един балон до безкрайност! Той сега се спука, може да се опитат да надуят друг балон, но когато няма реални предпоставки, една измислица не може безкрайно да се повтаря! Сегашната ситуация дава предпоставки да се чуят по-разумните аргументи от политици, бизнеса и от гражданите! Аз смятам, че предстои един обратен период на засилване на разумния подход към дебатите.

– Вашите последни заключения и призив към Българското общество във Великобритания?

Пожелавам на българите да бъдът уважавани, да постигат успехи, защото го заслужават! Бих искал да ви уверя, че българското правителство прави всичко по силите си за да промени тези негативни нагласи, които бяха създадени през миналата година. Ние ще засилим нашия диалог с Британската страна, за да можем да гарантираме, че от тук-нататък посланията и изявленията за българите на правителството и водещите политически сили на Острова ще бъдат положителни, защото както казах, те го заслужават!

Интерю на А. Тодоров

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!