Прокуратурата взе страната на МВР в разразилия се скандал, след като Софийският апелативен съд (САС)
освободи 7 от 8 задържани в акциите “Всичко коз” и “Килърите” заради липса на доказателства. Най-емоционално реагира зам. главният прокурор Бойко Найденов. “В оперативните разговори, които са водени, става въпрос за това, че тази група действително е приемала да изпълни и мокра поръчка срещу Бойко Борисов. Имаме такива сведения, няма да влизаме в детайли”, каза той пред агенция “Фокус”. Тази версия се появи в медиите веднага след ареста, но тогава разследващите и премиерът отказаха коментар.
Според Найденов има достатъчно уличаващи данни, за да бъдат задържани петимата заподозрени за убийството на Юри Галев. “Съдиите може би искат стенографски протокол от поръчването на едно убийство, но няма такъв, няма и да има”, възмути се Найденов пред “Сега”.
Според него прокуратурата е приложила не само косвени данни за вината на обвиняемите, както твърди съдът. “Други магистрати прецениха, че има достатъчно доказателства – тези от окръжната прокуратура, от окръжния съд, от ВКП… И това, че три жени от апелативния съд са преценили друго, не променя нещата”, обобщи зам. главният прокурор.
Говорителят на обвинител №1 Борис Велчев – Стелиана Кожухарова, отказа коментар с думите, че прокуратурата принципно не влиза в дебати със съда, особено когато решението му не подлежи на обжалване.
Мотивите на Софийския окръжен съд за първия арест, с чието решение са съгласни МВР и прокуратурата, липсват на сайта на съда. Апелативният съд обаче огласи светкавично мотивите си за освобождаването. От тях става ясно, че първата инстанция е мотивирала решението си основно с показанията на осъдения за изнасилване затворник Борислав Йорданов и множество справки за разговори между 5 мобилни телефона в нощта на убийството. Тогава зам. окръжният съдия Пламен Петков прие, че има данни обвиняемите да са “структурирали трайно престъпно сдружение”.
Вчера вътрешният министър Цветанов подробно обясни какви данни са събрали подчинените му срещу Янко Попов-Туци, Петър Стоянов-Вожда, Методи Иванов, Васил Костов-Васко Кеца и Георги Петков-Дачи. Пред Би Ти Ви той каза, че има свидетелски показания, които доказват, че засечените от МВР СИМ карти са ползвани точно от задържаните. Справки от мобилните оператори пък показвали, че движението и разговорите между петимата съвпадат точно с придвижването на Галев в района между курорта “Боровец” и село Бели Искър в нощта на покушението.
САС обаче сочи, че показанията на свидетели по никакъв начин не доказват, че картите са ползвани точно от петимата “килъри” – номерата не се водят на името на обвиняемите, а и самите карти не са открити. Освен това посочените разговори не били единствените проведени в района на клетката на съответния мобилен оператор в този отрязък от време, за да се твърди, че само свързаните с покушението са били на мястото. Съдиите отхвърлят и подробната докладна записка на МВР, в която са описани връзките между титулярите на картите и петимата заподозрени, защото в нея има само оперативна информация.
Цветанов твърди още, че разследващите имат и свидетел, който говори за поръчка, дадена от Туци към “определени лица”, за да убият Галев. Става въпрос за затворника Йорданов, който обяснява, че през 2008 г. получил такова поръчение от Попов, но после се отказал. “Дори да се приемат за достоверни тези показания, от тях не може да се направи извод, че същият има някакво участие в престъплението, извършено 2 години по-късно”, посочи обаче съдът.
Според съда липсват и всякакви данни за конкретен мотив. Такъв не бе посочен нито от Цветанов, нито от прокуратурата.
За съда липсват всякакви доказателства, че точно Дачи е прекият извършител – няма нито уличаващ ДНК материал, иззет от мястото на убийството, нито оръжие, нито показания на очевидци, експертни заключения и СРС-та.
Нито едно от тези заключения на съда вчера не бяха коментирани от МВР шефа или прокуратурата. Цветанов предпочете да наблегне на опасността обвиняемите и адвокатите им да попречат на разследването след благоприятното за тях решение. Прогнозира дори, че може да бъдат ликвидирани знакови фигури от бандата и така да се блокира разследването.
————-
Без коз
————
По случая с опера
ция “Всичко коз” срещу група за източване на ДДС съдът все пак прие, че има достатъчно данни за престъпна дейност и затова наложи гаранции от 10 000, 5000 и 1000 лева. Най-лека е мярката за данъчната служителка Мариета Китова. Цветанов бе възмутен, че съдът не я счита за част от организираната престъпна група, въпреки че в колата й са намерени собственоръчно попълнени готови фактури за разследваните фирми.Под “организирана престъпна група” обаче съдът разбира “структурирано трайно сдружение на три или повече лица с цел да се вършат съгласувано в страната или в чужбина престъпления”. Но за Китова съдът приема, че липсват категорични доказателства да е участвала в група. Доказателствата за нея са оскъдни и не сочат за трайно участие и съгласуваност с другите двама обвиняеми за извършване на престъпление, посочват съдиите. Приема се, че данъчната е предоставила различна информация на бизнесмена Венко Кръстев и дъщеря му Магдалена, но тези данни са недостатъчни. Посочено е, че при предстоящото разследване би могло да се постави въпросът само за съучастие.
Иначе САС приема за обосновано подозрението за извършени данъчни престъпления. Както че са събрани множество писмени доказателствени материали, които не са обобщени, и липсват експертизи. Затова съдиите смятат, че обвинението е предявено преждевременно. Въпреки твърденията на МВР и данъчните, че са установени щети за 250 млн. лева, съдът посочва, че до момента не е ясно дали изобщо има щета за държавата.