Бетев поиска от съда 20 години за убийството на сина си
Снимка: Pixabey
ВКС потвърди доживотната присъда на Дилян Бетев, който блъсна от мост и уби малолетния си син през 2019 година.
Решението не подлежи на обжалване. На 03.07.2019 г. в Габрово, при условията на опасен рецидив, той умишлено е умъртвил малолетния си роден син, който се намирал в безпомощно състояние, като деянието е извършено предумишлено. Освен доживотната присъда той е осъден и да заплати на гражданския ищец по делото обезщетение в размер на 200 000 лв. за причинените неимуществени вреди.
В касационната жалба, която сам подсъдимият е подал, се твърди явна несправедливост на наложеното наказание и се прави искане за намаляването му на 20 години “лишаване от свобода”.
Според върховните съдии правилно е акцентирано на психологическата характеристика на подсъдимия, определяща го като личност с емоционално нестабилни черти, склонна към цинизъм, арогантност и дързост, невъзможност да поеме отговорност за другите, с оценка, несъответна на егото му, липса на критичност към недостатъците, неглижиране на отрицателните постъпки.
Сред аргументите на апелативния съд да наложи това наказание са намерили място и тези, свързани с физическия, психологически и сексуален тормоз, който подсъдимият Бетев е оказвал на майката на детето му.
Инстанцията е изложила и мотиви за това, че подсъдимият не страда от психични разстройства, които да рефлектират върху вменяемостта му. Констатираната от експертите дисхармонично структурирана личност с емоционално нестабилни черти при Бетев е резултат на особеност на характера, формирала се под въздействието на външни фактори, а не е психично заболяване.
Липсата на желание да промени своите негативните характерови особености и стремежът да представи себе си за жертва на обстоятелства и неразбиране от страна на близки, с което да обясни и оправдае дори причинената смърт на сина си, правилно са разпознати от апелативния съд не като заболяване, което да редуцира обществената опасност на подсъдимия, а като особености на личността, разкриващи завишена обществена опасност.
По публикацията работи: Валерия Белчевска