Владимир Путин разчита на помощта на севернокорейски войски в опит да си възвърне региона Курск от Украйна, който е частично под украински контрол от август. Стотици севернокорейски войници са заснети в руския Далечен изток, подготвящи се за изпращане на фронта. Според информация от южнокорейските разузнавателни служби, тези войници, маскирани като етнически малцинства от Сибир, са част от 12-хиляден контингент, изпратен да подкрепи руските сили.
Тази помощ представлява първото официално разполагане на чуждестранна армия в руско-украинския конфликт от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. Въпреки че Русия разчита на подкрепа от съюзници като Северна Корея и Иран за доставяне на оръжия и боеприпаси, това е първото потвърдено разполагане на войски от друга държава.
Северна Корея вече е доставяла на Русия артилерийски боеприпаси и оръжия като балистичната ракета KN-23, като севернокорейски офицери са изпратени да контролират тяхната употреба на бойното поле. Въпреки това, според анализатори, изпратените севернокорейски сили са твърде малобройни, за да променят хода на войната. Според украински военни експерти, Русия ще трябва да удвои своя контингент от 50,000 войници в Курск и да проведе нова вълна на мобилизация, за да постигне по-значителни успехи срещу украинските сили.
Въпреки ограниченията, които този контингент може да има, севернокорейските войници могат да създадат допълнителни проблеми за Украйна. Джак Уотлинг, старши изследовател в Кралския институт за обединени служби, отбелязва, че севернокорейските сили може да демонстрират по-добра координация и морал в сравнение с руските войски. Той също така изразява мнение, че въпреки че летвата е ниска, севернокорейците може да се окажат по-ефективни от руските войници в текущата ситуация.
Това разполагане на севернокорейски войски идва в момент, когато Русия изпитва сериозни трудности да попълни своите редици, след като западни служители оценяват, че над 600,000 руски войници са загинали или са ранени в Украйна. Въпреки тези загуби, Путин отказва да нареди нова мобилизация и вместо това предлага големи бонуси на доброволци, за да се запишат в армията. Някои руски региони, като Белгород, са увеличили трикратно подписните бонуси за новобранци, за да привлекат повече мъже.
Според западни разузнавателни служители, нарастващите вътрешни проблеми принуждават Русия да търси подкрепа от чужбина, като Северна Корея се превръща в „новия най-добър приятел“ на Русия. Въпреки потенциални командни и координационни проблеми, руската армия разчита на своя опит от Сирийската гражданска война, където водеше съвместни операции с различни съюзнически сили.
Севернокорейските войници, изпратени в Русия, са част от елитната 11-та армия, известна като „Корпуса на бурята“. Тези сили не са обикновени войници, а добре оборудвани и обучени мобилни части за лека пехота, което ги прави потенциално по-ефективни от стандартните руски войски.
Междувременно руските сили успяват да отблъснат украинската армия в региона на Курск, като свиват територията, която Украйна контролира от около 1000 кв. км в края на август до между 600 и 700 кв. км в края на октомври. Линията на фронта в Курск обаче не е стабилна, което означава, че Русия не може да използва традиционните си тактики като масирани пехотни атаки, придружени с артилерия.
Вместо това Русия използва въздушната си мощ в региона, като бомбардира собствените си села, за да изтласка украинските войници, разположени там. Тази стратегия принуждава украинските войски да се оттеглят, което прави битките в региона динамични и интензивни.