Влизаме в световна финансова криза, да се харчи повече

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
414

Свършеното от икономическия екип на кабинета е стабилна основа

Снимка: архив, БГНЕС
Влизаме в абсолютно сигурна световна финансова криза и в момента трябва да се харчи повече. Това заяви пред БНР Калоян Буковски, консултиращ мениджър във Великобритания, ръководител на проекти за прогнозни модели и оценка на кредитен риск във финансовия сектор, както и създател на платформата „Българи от ново време“.

В глобален план предстои криза, която изисква обратното на предложените от Николай Василев политики, подчерта Калоян Буковски. По думите му в момента трябва да се харчи повече.

„Ако всеки свие портфейла, бизнесите започват да страдат и съответно цялата икономика се затлачва, излизането от криза става все по-трудно. Затова и много държавни хазни се отключват в този момент,“ каза експертът.
Според Буковски дейността на икономическия екип на служебното правителство може да бъде „много стабилна основа оттук нататък да се гради“.

Експертът вижда потенциална формула за управление в съгласуването на конкретни приоритети между партиите на протеста и БСП.

„Определени фокуси трябва да бъдат приоритизирани. Екзотики като космическите идеи са прекрасни и носят послания, но те не могат да бъдат непосредствен приоритет като здравната криза, пенсиите, социалните аспекти. Защото в момента влизаме в абсолютно сигурна световна финансова криза. Пандемията отключва потенциално много големи поразии в световен мащаб“, коментира той.

Според Буковски имаме нова порция надежди, че този път политическите формации ще успеят да излъчат кабинет. Поканата на ИТН за разговори и към БСП освен към другите партии на протеста той отчита като „своеобразно узряване“ след предприетите неоптимални ходове с представянето на първия проект за правителство.

„Може би ще се опитат да постигнат договорки по дадени политики. В момента всички осъзнават, че стабилно правителство е нужно. ИТН направиха няколко по-скоро символични грешки,“ смята Буковски.

„Кандидатурата на Николай Василев имаше експертни логически обосновки, но обществото не търси логика при такива избори. То гледа емоционално на нещата“, посочи Буковски.

Във Великобритания името на Слави Трифонов винаги е било привлекателно, поясни още той.

„Гласът от Великобритания на парламентарните избори е антисистемен от доста години. Абсолютно логично беше това. ДБ е втора сила. Виждаме много високи резултати за „Възраждане“, докато ГЕРБ и БСП имат съвсем малки резултати. Емигрантите прилагат тази емоция, за която говорих. Слави Трифонов представя от години на българите в чужбина една България, каквато те искат да видят,“ обясни Буковски.

По публикацията работи: Елка Василева

dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!