Много са хората, които смятат Евгения Живкова за прекалено дистанцирана личност. В действителност дъщерята на Людмила
(осиновена по-късно от дядо си Тодор Живков) е един много комуникативен и приветлив човек. Срещата ни е в ателието на именитата дизайнерка. Говорим за несъстоялата се демокрация, за протестите, за миналото и настоящето – без задръжки и без грим.
Интервю на Румяна Стефанова
– Когато започнаха протестите в България, наши студенти в Лондон ги подкрепиха. Дъщерите ви, които учат там, бяха ли сред тях, г-жо Живкова?
– Не са били сред тях. Дъщерите ми следят политиката, интересуват се и ако имаха желание да се включат в протестите, щяха да го направят.
– Сред протестиращите в София видяхме внучката на Милко Балев, която обяви, че ако дядо й е жив, вероятно и той би излязъл на площада. Вашият дядо Тодор Живков чия страна щеше да вземе?
– Дядо ми почина през 1998 г. и не мога да кажа какво би направил днес. Но той не беше съгласен с много от промените и некомпетентността на управлението дотогава. Казвал е своето мнение по редица въпроси, и то доста критично. Вероятно би имал позиция и в момента и тя не би била в подкрепа на това, което вършат управляващите – не само тези в момента. През годините бяхме свидетели на много неопитни политици във властта.
– Вие бяхте в политиката и я напуснахте. Съжалявате ли?
– Не. Не съм съжалявала, когато напуснах политиката, защото това бе мое лично решение. Пък и ми харесва това, което правя в момента.
– Следите ли какво се случва в БСП?
– Не съм член на тази партия и никога не съм се бъркала, а и не желая да се бъркам в отношенията им. За това, какво става в БСП, се информирам само от медиите и дотук.
– Явно не си падате по партийното членство. Някъде прочетох, че не сте искали да влезете и в Комсомола. Има ли такава история?
– Няма подобна история за Комсомола, даже дядо ми присъства на приемането ми на връх Вола. Аз бях асистентка на знаменосеца. Спомням си, че поканихме дядо да присъства като държавен глава, а не като мой дядо. Това беше чест за целия клас. Валеше страшен дъжд. Като студентка станах член на БКП, но след промените и ударите, които бяха нанесени на семейството ми и изключването на дядо ми от БКП, при преименуването на партията в БСП, аз не продължих членството си.
– Вярвате ли в конспирацията за куфарчетата с пари, раздавани след 10 ноември на „свои” хора?
– Не знам дали е имало куфарчета с пари. Не съм била в тези схеми. Още повече че по време на прехода върху цялото ни семейство се изсипаха куп какви ли не обвинения. Затова на тези въпроси не би трябвало да отговарям аз. Очевидно е, че по някакъв начин определени хора забогатяха, но не от куфарчета с пари, които са разнасяни. Това, според мен, е митология. Имаше задгранични фирми, задгранични търговски дружества, които e възможно да са облагодетелствали определен кръг хора.
– Кой кръг?
– На този въпрос отговор трябва да се търси от други хора и на друго място.
– Навремето Бойко Борисов се грижеше за охраната на дядо ви. Виждали ли сте се скоро?
– Не сме се виждали от години. Чуваме се от време на време на различни празници.
– Одобрявате ли политическото му поведение?
– Не го одобрявам, защото да напуснеш парламента е безотговорно поведение. И депутатите ти да вървят след теб като овце, без определена мотивация. Не можеведнага след избори да напускат парламента и да искат нови избори чрез оставка на правителството. ГЕРБ имаха възможността да направят поне опит да съставят правителство като първа политическа сила. Не го направиха, а след това Бойко Борисов се държа като сърдито дете. Когато той стана и излезе от парламента, депутатите му, учудени какво се случва, го последваха, за да не им се кара. И след това търсеха мотиви, за да обяснят защо са напуснали.
– Провокация на подривни елементи или естествена ескалация на народното недоволство бяха събитията пред парламента на 40-ия ден от протеста?
– Очевидно е, че е имало провокатори. Причината хората да излязат на протести беше назначението на Делян Пеевски за председател на ДАНС. Е, не го назначиха. И какво последва? Според мен още от началото протестът беше яхнат от определени среди, за бъде използван за всякакви цели. Това се видя и въпросния вторник вечер. Говори се, че има хора на протестите, които са платени. Дават им по 40-50 лева и ги карат с рейсове до София. Това обаче е работа на други органи да го установяват. Но според мен тази ескалация, която се получи не е добре за никого. Не може да се руши, да се къртят павета, плочи от тротоарите на София…
– Това значи ли, че не одобрявате протестите?
– Хората са в правото си да са недоволни и в много отношения имат основание. Но трябва да има и диалог. Защото, когато протестираш, трябва да знаеш какво точно искаш. А те искат оставката на това правителство и нищо друго. Известни лица от дясното политическо пространство открито заявиха по медиите, че ходят на протестите. Очевидно, в това виждат шанса си за връщане на политическата сцена.
– Не е точно така. Хората са отвратени от морала на политиците, от задкулисието на управлението, защото кадруването не свърши само с Делян Пеевски.
– Не вярвам, че след нови избори ще бъдат избрани политици с много по-различен морал, а кадруване е имало във всяко правителство и винаги ще го има. Това трябва да е ясно на всички. Съвсем естествено е двете политически сили, които подкрепят това правителство, да кадруват. Да не би предишните да не са го правили. Да не мислите, че беше лесно по време на тройната коалиция? И там имаше определени искания – НДСВ, ДПС. Но въпросът не е до кадруването. Въпросът е, че вместо да се решават проблемите на държавата, те се задълбочават. Трябва да бъде дадена възможност на това правителство поне да започне някои от промените и да реализира идеите, които има. Някои от тях не са лоши. Например разплащането на държавата с фирмите, за да тръгне икономиката. Ако правителството подаде оставка, не се знае дали ще стартират и различните програми по еврофондовете. По този начин фирмите няма да имат възможност да се възползват от европейското финансиране. Интересно защо нови лица, които правят заявка за участие в политиката, открито казват, че е по-добре правителството да падне, за да се решат въпросите с еврофондовете? Вероятно става въпрос за поредните икономически апетити.
– Т. е. вие сте против искането на оставка на това правителство?
– Ако правителството си подаде оставка, няма да разберем кой какво може и какво не може. Добре, ще изберем ново правителство и какво ще стане. Мислите ли, че няма да има следващи протести? Т. е. влизаме в една спирала, от която излизане няма.
– И какъв е изходът?
– Изходът според мен е да се даде шанс на правителството да работи и да реализира идеите си. Ако не успее, тогава да се отиде на избори.
pik.bg