Всеки трети българин получава висше образование извън страната

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
402

Най-предпочитаните специалности от родните кандидат-студенти са мениджмънт и маркетинг

Въпреки че голяма част от българите искат да следват предимно в Европа (Великобритания) и Северна Америка (САЩ), едва около една трета от тях действително учи извън страната, показва изготвено от организатора на изложения за бизнес образование Advent Group проучване.

Голям дял от завършващите средно образование – 65% търсят възможност за образование извън страната, но в крайна сметка 60% остават да следват у нас. Интересна тенденция е, че по-младите се насочват към Западна Европа, а по-опитните към САЩ.

Резултатите от изследването показват, че най-желаната дестинация за следване на българите е Европа, като 60,87% от анкетираните ни сънародници са се насочили към европейски университети.

От образование в Северна Америка се интересуват 13,04% от бъдещите студенти, 8,7% се насочват към Австралия, 8,7% – към страни от Близия изток, а 4,3% предпочитат Южна Америка, като същият дял хора биха заминали за Азия.

 

Най-предпочитаните специалности от родните кандидат-студенти са мениджмънт и маркетинг, но в световен мащаб комуникациите отстъпват на точните науки и математиката.

Българите имат по-реалистични очаквания от студентите зад граница по отношение на придобитите умения вследствие на степента MBA, въпреки че те отчитат по-високи нива на теоретични знания и по-малко практически умения, що се отнася до магистратурите.

„Българската образователна система разчита на теорията, но на Запад студентите се обучават като професионалисти, които с една крачка пристъпват от класната стая в работния офис. Разбира се, с изключение на този немаловажен фактор, българското образование не отстъпва по нищо на западното“, коментира Илиана Бобова, мениджър „Консултантски услуги“ в Advent Group.

Изследването показва още, че над половината от сънародниците ни остават да работят там, където са звършили, а всеки втори от тези, които смятат да се върнат, не го прави.

В сравнение със света повечето българи заемат начални и изпълнителни позиции, като по-малко са назначаваните на средни и високи мениджърски позиции.

Проучването е изготвено сред 2000 души от 70 държави, сред които и България, като над 50% са кандидат-студенти, изявили желание да получат бизнес образование.

По статията работиха: Веселина Василева, редактор Бойчо Попов

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!