Железничари, пощенски служители, докери – Великобритания е в плен на една от най-големите стачни вълни от десетки години
Източник: БГНЕС
Железничари, пощенски служители, докери – Великобритания е в плен на една от най-големите стачни вълни от десетки години, поредната от които започна тази седмица с искания за по-високи заплати на фона на скока на инфлацията, стопила покупателната способност, предаде Франс прес.
Днес, утре и в събота десетки хиляди служители от британските железници са призовани да спрат работа от синдикатите Ар Ем Ти (RMT), Ти Ес Ес Ей (TSSA) и „Юнайт“ (Unite). Това е нов епизод от най-голямата стачка в сектора от 30 години, започнала в края на юни.
В разгара на училищните ваканции държавният оператор на жп мрежата „Нетуърк рейл“ (Network Rail) предупреди, че в движение ще бъде едва всеки пети влак и призова британците да пътуват само ако е абсолютно наложително.
Утре цялата транспортна мрежа на Лондон ще бъде почти напълно парализирана и трафикът ще остане нарушен през целия уикенд.
В неделя докерите от източното английско пристанище Феликстоу, най-големият товарен пристан в страната, започват 8-дневна стачка, заплашвайки да спрат голяма част от товарния трафик в страната.
Навсякъде исканията са едни и същи: служителите настояват за увеличение на заплатите в съответствие с инфлацията, която през юли достигна 10,1 на сто на годишна основа във Великобритания и може да надхвърли 13 процента през октомври според прогнозите на Банк ъв Ингланд (Bank of England).
Покупателната способност е „изядена“ от рекордно бързото покачване на цените, което показва жизненоважната необходимост да се защити стойността на заплащането на работещите, подчертава в комюнике Шарън Греъм, генерален секретар на „Юнайт“, един от най-големите синдикати в страната.
Безизходица
По призив на браншовия синдикат Си Дабъл ю Ю (CWU) над 115 000 британски пощенски служители са планирали да спрат работа четири дни между края на август и началото на септември, а около 40 000 служители на телекомуникационния оператор Би Ти (BT) ще продължат първата си стачка от 35 години насам.
Акции са предвидени или вече са проведени в складовете на „Амазон“ (Amazon), в наказателната адвокатура и сред служителите по чистотата.
Работодателите правят всичко възможно да помогнат на персонала си да прекоси този период, увери във вторник синдикатът на работодателите Си Би Ай (CBI) в комюнике, но уточнявайки, че голяма част от тях не могат да си позволят да увеличат заплатите достатъчно, за да следват инфлацията.
В същото време някои стачки бяха избегнати в последния момент след удовлетворителни предложения за заплащане. Такъв е случаят в едно от дружествата за зареждане с гориво на летище „Хийтроу“, което заплашваше да наруши трафика и в крайна сметка се отказа да спира работа.
Част от наземния персонал на „Бритиш еъруейз“ (British Airways), който настояваше поне да им бъдат възстановени заплатите, орязани с 10 процента по време на пандемията, се съгласиха на увеличение от 13 на сто и отмениха стачката.
Железничарите обаче продължават протестните си действия днес, тъй като преговорите с многобройните частни оператори в сектора са в задънена улица. Те отхвърлиха предложението за заплати на „Нетуърк рейл“, тъй като беше обвързано с масови съкращения.
Министърът на транспорта Грант Шапс, който отказа да се включи пряко в преговорите, е обвиняван от синдикалните организации, че не е дал достатъчен мандат на дружествата да преговарят.
Друга причина за гнева на синдикатите е, че правителството промени закона, за да позволи да се използват нещатни служители, които да заместват стачкуващите.
Прочутият лондонски луксозен магазин „Хародс“ беше първият работодател, заплашил персонала си, че ще използва този закон в момент, когато някои от служителите му гласуват за евентуална стачка, отбеляза „Юнайт“.
Стачните движения могат да продължат и след края на лятото и да обхванат служителите от сферата на образованието и здравеопазването, където синдикатът се зае с „мизерните“ предложения за увеличение на заплатите от 4 на сто.
fakti.bg