WeWork вече е най-големият частен наемател на офис площи в центъра на Лондон

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
157

Наетите площи от компанията са почти два пъти повече от тези на Google
Снимка: Архив Ройтерс
Американската компания за споделено офис пространство WeWork, подкрепяна от Vision Fund на Softbank, се превърна в най-големия наемател на офис площи в централната част на Лондон. Това подчертава скоростта на растеж на една от най-високо оценяваните стартиращи компании в света.
От 2012 г. насам WeWork, която се оценява на повече от 20 млрд. долара след последното набиране на финансиране през август, е наела повече офис площи в ключовите бизнес квартали на Лондон, отколкото която и да е друга компания – 200 хил. кв. м, сочат данни на консултантската компания Cushman & Wakefield.
Това превръща WeWork в най-големия наемател на офиси в Лондон след британското правителство. Значението на компанията за пазарите на бизнес имоти в градове като Лондон и Ню Йорк нараства както при наемането, така и при купуването на сгради за предлагане на споделени офиси, пише Financial Times.
WeWork е създадена през 2010 г. като компания, която предлага модерно, споделено офис пространство, насочено към технологични стартъпи. Първоначално тя привлича наематели чрез социални дейности и допълнителни бонуси като безплатна бира.
WeWork обаче вече работи и с по-големи компании, за да предложи гъвкава работна среда. Наетите площи от WeWork в Лондон са почти два пъти повече от тези на Google, която договори 100 хил. кв. м за пет години, докато Amazon и Deutsche Bank заемат съответно малко над 90 хил. кв. м и 80 хил. кв. м.
„Дали са спечелили надпреварата за мащаб? Да, не мисля, че някой може да се мери с техния ритъм на растеж“, казва Илейн Росал, ръководител на отдела за проучване на параза на офиси във Великобритания в Cushman & Wakefield. Конкурентни ръководители на имотни компании в Лондон са изненадани от темпа на разширяване, като само присъствието в лондонското
Сити е нараснало над два пъти през 2017 г. Някои се питат доколко устойчив ще бъде растежът на We Work предвид силата на пазара на офис площи в Лондон след Brexit.
Успехът на компанията доведе до появата на вълна от сходни компании за споделени офиси, като дори традиционни собственици на имоти като British Land превръщат някои от офисите си в по-гъвкави формати.
Компаниите, предоставящи гъвкаво работно пространство, които предлагат по-краткосрочни периоди на наемане от традиционните собственици на имоти, са придобили значителен брой бизнес имоти в Лондон през 2017 г. Те формират над една пета от всички наети офиси в британската столица, съобщава Cushman & Wakefield. За сравнение, предходната година тези компании съставляваха само 8,5% от наетите офис площи.
В големите британски градове средните площи, наети от компании за гъвкаво офис пространство, се увеличават до 7,5% от общите площи през 2017 г. спрямо 2% предходната година.
Cushman & Wakefield предупреди, че бариерите за навлизане на пазара са ниски и големи играчи като WeWork и Spaces на IWG ще се сблъскат с по-голяма конкуренция. Компанията опитва да разшири стратегията си. Хора, запознати с плановете на WeWork, заявяват, че компанията цели да извлече полза от несигурността на банките заради Brexit, като им продава гъвкави офис пространства и в същото време им дава шанс да елиминират дългите договори за наем.
WeWork се стреми да се насочи и към области извън офис пазара с помощта на някои от най-големите технологични инвеститори в света. През август SoftBank и технологичният й фонд, подкрепян от Саудитска Арабия, се споразумяха да инвестират общо 4,4 млрд. долара в WeWork. Това беше една от най-големите единични инвестиции в частна компания до момента.
Други големи финансови компании също се насочват към гъвкавото работно пространство. Brookfield, втората по големина компания, управляваща имоти в света, се е обърнала към IWG, най-голямата компания в света за споделени офиси. Миналата седмица тя е отправила предложение за закупуване на компанията на стойност 2,5 млрд. паунда (2,8 млрд. евро), но то е отхвърлено. Blackstone, най-големият частен инвеститор в недвижими имоти, купи компанията за гъвкаво работно пространство The Office Group миналия юни, като я оцени на около 500 млн. паунда (568 млн. евро).
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Миглена Иванова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!