Бедността у нас нараства едновременно с намаляването на населението
Снимка: архив БНР
За 10 години населението на България е намаляло с 590 000 души. В същото време броят на бедните пенсионери се е увеличил със 128 000 души, а на бедните деца с над 17 000.
Това обяви заместник-социалният министър Иван Кръстев на дискусия по доходите, организирана от фондациите „Солидарно общество“ и „Фридрих Еберт“.
Според Кръстев в страната няма адекватна политика за социалната закрила на най-уязвимите – пенсионерите и децата.
Кръстев добави, че за 10 години – от 2010 до 2020 г. месечните помощи за отглеждане на дете са се увеличили с едва 5 лева:
“Няма адекватна политика по отношение на социалната закрила. Самият факт, че за 10 години месечните помощи за отглеждането на едно дете са се увеличили с фрапантната сума от 5 лева, е достатъчно показателно защо в момента виждаме подобни данни”.
Александър Димитров от Университета за национално и световно стопанство допълни, че по Индекса за човешко развитие изоставаме по всички показатели:
“Като от 51-во място, вече сме на 56-то и вече три поредни години губим места в подреждането на индекса. По основните социални показатели, а именно продължителност на живота, образование, нарастване на доходите, ние всъщност стоим в една тенденция на изключване”.
На форума стана ясно, че 1,6 милиона българи са под прага на бедност, а близо половин милион души или 29 процента от наетите в страната са на минимална работа заплата. Това означава, че над 20% от наетите в страната са на минимална работна заплата. Минималната ставка на час е 3 лева и 92 стотинки, което ни отрежда последното място в Европейския съюз.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
bnr.bg