Депутатите от парламентарната икономическа комисия приеха редактирания вариант на предложението на Яне Янев и група народни представители за налагане на мораториум върху добива и проучването на шистов газ.
Решението беше взето след близо 4-часови дебати с 13 гласа “за”.
Mораториумът ще е в сила, докато не бъдат приети промени в Закона за околната среда, така че да се прави ОВОС при всички видове проучвания за добив на шистов газ, или докато не бъде променен Законът за подземните богатства, така че да се забрани технологията “хидравлично разбиване”.
Еколозите, които присъстваха на заседанието, не бяха съгласни с ограничаването на действието на мораториума и напуснаха залата. Те бяха категорични, че протестите продължават.
Депутатите от комисията отхвърлиха предложението на “Коалиция за България” за приемане на закон, забраняващ добива на шистов газ, както и предложението на Волен Сидеров и група народни представители за налагане на мораториум върху добива на шистов газ в продължение на 20 години.
Народните представители гласуваха предложението на Яне Янев и група народни представители точка по точка като заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов внасяше редакционни промени. Така депутатите приеха, че се забранява прилагането на технологията “хидравлично разбиване”, “удар”, “фракинг” и други такива технологии, които вкарват химикали под земята под налягане, по-голямо от 20 атмосфери.
Нарушителите ще се санкционират с глоба от 100 млн. лв. и конфискуване на техниката и оборудването, решиха още депутатите.
„Ние искаме да имаме категорични текстове, че околната среда и водите няма да пострадат при добива на шистов газ. Трябва да има ОВОС във всяко едно проучване за добив на нефт и газ над 1000 метра”, каза по-рано Валентин Николов от ГЕРБ.
При гласуването на текста в пленарната зала ще се направят още предложения и корекции, добави Николов.
Приетият документ е изпълнен с вътрешни противоречия, но волята на народните представители беше да бъде придвижен максимално бързо към пленарната зала, така както партия ГЕРБ е поела ангажимент към представители на протестиращите, каза след заседанието ресорният министър Трайчо Трайков.
Според него самите вносители на проекта не са знаели какво гласуват и затова трябва да се подготвят по-експертно за гласуването в пленарната зала.
По време на заседанието депутатите обвиниха Трайков, че заблуждава за шистовия газ. Той от своя страната каза, че решението на правителството е било за започване на преговори с компанията, победител в конкурса – “Шеврон”, но с нея все още не е сключен договор и няма представена работна програма. Не искам да съм част от решение, взето под натиск от нерационален страх, коментира Трайков.
Волен Сидеров отправи обвинения срещу министъра, че правителството е получило бонус 30 милиона евро за разрешителното на Шеврон.
“Едната лъжа е, че има дадено разрешение за проучване, а другата лъжа е, че 30-те млн. по някакъв начин са присвоени от някого. Няма разрешение и 30-те млн. са част от предложенията на компанията, с които тя е спечелила конкурса, които да бъдат платени на държавния бюджет при подписването на договор за проучване”, обясни още министърът.