Започна лечението на първия британец, заразен с ебола

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
922

Лондон. Лекари в болница в северозападен Лондон са

започнали лечение на британец, който се е разболял от ебола в Сиера Леоне, предаде Би Би Си.

29-годишният Уилям Пуули е първият британски гражданин, разболял се от ебола при сегашната епидемия. Той ще бъде лекуван в изолационна клиника, която специализира в тежки инфекциозни болести.

Пуули бе транспортиран до Лондон със специално оборудван военен самолет. От база на военновъздушните сили бе откаран с полицейски ескорт до болница в северозападната част на британската столица. Пуули е прихванал болестта в Сиера Леоне, където е работил като медицински доброволец в помощ на стотиците засегнати от страшната болест.

Болният е изолиран в специална прозрачна палатка, а въздухът от помещението се пречиствас вентилационна система. От здравното министерство съобщиха, че на Пуули ще бъде дадено експерименталното лекарство „Зимап“, което бе изпробвано на трима болни от ебола медицински работници в Либерия миналата седмица и те показаха признаци на подобрение.

Британските власти заявиха, че рискът от заразяване с ебола в Обединеното кралство продължава да бъде минимален.

Междувременно, първите два случая на заразени със смъртоносния вирус ебола бяха регистрирани в Демократична република Конго, предаде Си Ен Ен, позовавайки се на информация на местните власти. Новината подхранва страховете, че най-голямата епидемия от откриването на вируса през 1976 г. се разпростира отвъд Западна Африка.

Диагнозата е поставена на двама души в северния град Гера, на около 1200 км от столицата Киншаса, съобщи правителствен говорител в неделя. В населеното място веднага е организиран пункт, където те са поставени под карантина.

Засега диагнозата е поставена от конгоански специалисти, а Световната здравна организация провежда свои тестове, за да потвърди щама на вируса. Според лекарите в Конго той е различен от този, отнел живота на повече от 1500 души в Гвинея, Сиера Леоне, Либерия и Нигерия.

Първата епидемия от ебола през 1976 г. засяга именно Конго, като вирусът е кръстен на реката, която прекосява страната. В Конго досега е имало шест епидемии.

В Африка са идентифицирани три щама на ебола – Заир (на предишното име на ДР Конго), Бундибугио (на името на град в Уганда, засегнат от епидемията през 2007 г.) и Судан. В миналото в Конго е регистриран заирският щам, но към този момент не е ясно дали сегашният е същият.

Досега ебола засегна четири държави в Западна Африка, чиито граници бяха затворени, много авиокомпании прекратиха полетите си до там заради опасения от разпространение на вируса. Експерти алармират, че ако епидемията засегне Конго, това ще означава здравна катастрофа – страната граничи с девет други държави, сред които Уганда, Руанда и Бурунд
standartnews.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!