Започват националните чествания по повод 136 години Шипченска епопея

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
365

На 21 август 1877 г. (9 август по стар стил) започва една от най-славните страници в българската история - Шипченската епопея.От днес започват националните чествания по повод 136 години Шипченска епопея,

в които по традиция най-активно участие имат общините от двете страни на Шипка – Габрово и Казанлък.

От днес до 26 август 2013 г. Държавен архив – Габрово, Регионалният исторически музей и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ представят в планинския град събитието „Девически манастир „Свето Благовещение“ – Габрово по време на Руско-турската война 1877 г.“

В дните на честванията НД „Традиция“, клон Трявна, Община Казанлък и Регионален клуб  „Традиция – 23 пехотен Шипченски полк“ показват „Оръжието на българската свобода“. На изложението в двата града ще могат да се видят автентични оръжия, използвани по време на Руско-турската Освободителна война, и униформи на опълченци.

В 10.00 часа на 23 август стартира национално изкачване на стълбите към Паметника на Свободата. В похода към историческия връх могат да се включи всеки, който желае. Около него по обед ще бъде открита детската изложба „ Шипченска епопея“, след което известният историк проф. Андрей Пантев ще изнесе открит урок по история.

Детският художествен пленер е съвместна инициатива на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ с школата по изобразително изкуство „Артлиния“ – Казанлък с ръководител Ваня Запрянова. Възпитаници на школата са провели пленер на върха и са пресъздали върху платната си местата на героичната битка за връх Шипка.

27 рисунки от пленера ще бъдат направени върху пана и подредени в изложбата на открито.

Петъчният ден на честванията ще завърши с концерти на Гвардейски представителен духов оркестър и на Ансамбъла на въоръжените сили на Република България на пл. „Възраждане“ в Габрово, а от 21 часа е тържествената заря-проверка.

На 23-ти август в Регионалния исторически музей в Габрово, във връзка с обявения конкурс, по повод Национално честване Шипченска епопея, за изработка на макет на тема „Паметник на признателността“ – организиран от Областна управа – Габрово, ще се състои тържественото награждаване на победителите. Наградите ще връчи лично председателят на Народното събрание Михаил Миков.

В конкурса участваха осем макета, които най-общо пресъздават съществуващи паметници на културата, свързани по един или друг начин с Шипченската епопея.

Макетите ще бъдат изложени във фоайето на РИМ-Габрово още на 22-ри август. Комисията определи като най-интересен и със сложна техника, макета пресъздаващ Паметника на връх Шипка на седмокласниците от община Садово.

Беше решено се да се присъдят две първи и едно трето място, както следва: 1 място за учениците от 7 клас на ОУ „Георги С. Раковски“ с. Болярци, общ. Садово и за Светла Андреева, 11 клас от Професионалната гимназия по строителство гр. Габрово, и 3 място за учениците от СОУ „Стефан Пешев“, изработили триизмерния макет на Шипка, пресъздаващ самите шипченски боеве. Всички участници ще получат грамота за участие в конкурса, а отличените на първите места ще получат и атрактивни награди, любезно предоставени от партньорите на Национално честване Шипченска епопея.

Най-много хора се очаква да се включат в честванията на 24 август.

Съботният ден ще започне с панихида в памет на загиналите в Шипченските боеве, която ще бъде отслужена в  Соколски манастир, близо до Габрово. След това е предвиден туристически поход в три лъча: Соколски манастир – връх Шипка, от местността Узана към историческия връх и третата група туристи ще тръгнат към върха от храм „Рождество Христово“ , гр. Шипка.

Очаква се в изкачването на 890-те стъпала да се включат над 200 ученика от областите Габрово, Стара Загора, Плевен, Ловеч и Велико Търново.

Паралелно с походите ще се проведе и Петото юбилейно мемориално планинско бягане „Шипченска епопея“. Инициативата, организирана от Община Казанлък, Българската федерация по лека атлетика и Организационен комитет с председател кмета на град Шипка Стоян Иванов, е под патронажа на кмета на Казанлък Галина Стоянова. Стартът на планинското бягане ще бъде даден от заместник-кмета Петър Косев в 10.00 часа пред храм „Рождество Христово“ към Шипченски манастир. Записването на желаещите да изминат трасето от храма до Паметника на Свободата на връх Шипка ще стане от 9.00 до 9.30 часа. По традиция първите трима пристигнали на върха ще бъдат отличени съответно със златен, сребърен и бронзов медал, а всички участници ще получат възпоменателни медали.

От 12 часа в Национален парк-музей „Шипка“ е тържествена част на отбелязването на годишнината от историческото събитие, веднага след което НД „Традиция“ ще представи събитията отпреди 136 години. Възстановката на боевете ще бъде източно от Паметника на свободата.

Националните чествания на 136 години Шипченска епопея се провеждат под патронажа на президента Росен Плевнелиев.

От инициативния комитет на събитието канят всички българи да изкачат връх Шипка  и да почетат историческата дата. „Днес, 136 години по-късно, нека „съживим“ съдбовния момент и да припомним подвига-български, нека го усетим в душите си, защот за да се качиш на Шипка не е нужен празник, нужно е самосъзнание“, заявяват от комитета и уверяват, че са предвидени всички необходими мерки по организация на движението, пропускателния режим, мерките за сигурност и безопасност на участниците в празника.

Битката за Шипченския проход е една от най-важните по време на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г.

Най-драматични са дните от 9 (21) до 11 (23) август 1877 г., когато войниците на Сюлейман паша атакуват ожесточено малобройния отряд на генерал Столетов, чиито подчинени трябва да задържат преминаването на османски части на север от Стара планина. В противен случай войската на турския командир би излязла в гръб на руските войски, които са разположени в земите на днешна Северна България. 16 табора, водени от Реджеб паша, започват атака срещу позициите на връх Св. Никола, а челните части на Шакир паша настъпват срещу скалистата местност Орлово гнездо. Положението на защитниците на прохода се влошава и от липсата на вода, защото турците държат под постоянен обстрел единствения водоизточник – един ручей в източното подножие на връх Св. Никола. В боевете на Шипченския проход защитниците се сражават героично, отразявайки 11 атаки през първия ден, давайки много убити и ранени. В помощ на бранителите към обяд пристигнал 35-и пехотен Брянски полк, чиито войници веднага влизат в боя.

На другия ден сраженията продължават, като атакуващите турски войници заемат позиции не само от юг и югоизток, но и от запад, надявайки се да пресекат връзките на защитниците с тила. На този ден при бранителите идват няколко десетки казаци и около 200 български доброволци, които също веднага се включват в сраженията. Подкрепленията, които тръгват от Търново и Елена, трябва да преминат дълъг път, преди да достигнат заветния връх, и само малка част от тях успяват да се включат в боя на третия, решителен ден от сраженията. Само до обяд на 11 август войниците на Сюлейман паша извършват шест атаки на Шипка, като тяхното настъпление от запад достига до окопите на бранителите и застрашава пътя за Габрово. В най-драматичния момент на битката към 17 часа пристига 4-та стрелкова бригада и две казашки сотни, изпратени от генерал Радецки. По това време руските войници и българските опълченци са на предела на силите си. В боя се хвърлят всички защитници, включително и тежко ранените. Турските войници изпадат в ужас, когато срещу тях политат не само камъни и дървета, но и трупове на убитите защитници на Шипка.

Към края на четвъртия ден от сраженията става ясно, че в тях са загинали около 3350 руси и българи. Загубите на противника възлизат на повече от 6750 души. След шестдневни боеве Шипка е спасена. Отбраната й е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската освободителна война от 1877-78 г. В нея опълченците доказват за пореден път, че свободата не е дошла даром, а е извоювана с кръвта и саможертвата на хиляди българи.

Прочети цялата статия тук: http://www.cross.bg/shipka-vruh-gabrovo-1373109.html#ixzz2cgJHag00

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!