Затягане на Шенген поискаха Берлускони и Саркози

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
734

Френският президент Никола Саркози и италианския премиер Силвио Берлускони се обединиха в искането си за реформа на договора на Европейския съюз за безвизово пространство.

Целта е да се позволи по-лесното налагане на граничен контрол, съобщава БиБиСи.
Двамата европейски политици се срещнаха в Рим, като основна тема на разговорите им бяха мерките за овладяването на имигрантския поток от Северна Африка. След края на срещата Берлускони заяви, че със Саркози са на мнение, че при извънредни обстоятелства трябва да има различни варианти в Шенгенския договор.
Той беше категоричен, че нито Италия, нито Франция желаят да се сложи край на шенгенското пространно, но изтъкна – в извънредни ситуации и двамата сме единодушни, че трябва да има изменения на Шенгенския договор и ние ще работим за това.
Премиерът на Италия съобщи още, че заедно с френския президент са изпратили съвместно писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, в което призовават за „по-голямо сътрудничество“ на другите европейски страни със страните от южното крайбрежие на ЕС. Тези страни „не могат да бъдат оставени сами, посочи Берлускони.
Той подчерта и че крайбрежните страни в средиземноморския район са изправени пред предизвикателството на притока от имигранти от Северна Африка заради войната в Либия и нестабилната обстановка в Египет и Тунис.
Ние искаме Шенген да живее, но за да живее Шенген, трябва да бъде реформиран, заяви от своя страна Саркози след срещата си с Берлускони. Имаме еврото, имаме реформирана европейска икономика, искаме да видим същото нещо да се случва и с Шенген, допълни френският държавен глава.
Около 25 000 имигранти от Африка са пристигнали в Италия от началото на годината. Италия настоя за помощ от Европейския съюз, но призивите на Рим не получиха отговор.
При това положение италианските власти решиха да раздадат временни разрешителни за пребиваване на бежанците, след което много от тях се отправиха към Франция и Белгия.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!