Здравната каса е била принудена да плаща миналата година в пъти повече за лекарства, отколкото е плащало преди това здравното министерство.
Така бюджетът на Касата е ощетен с милиони, а това поставя под въпрос възможността й да плаща за скъпи медикаменти и тази година.
Планираните и изхарчените средства за лекарства миналата година драстично се разминали. Става дума за тези в онкологията и хемодиализата, за които от миналата година вече плаща касата. Поради липса на информация просто миналата година се наложило Касата да планира на сляпо, съобщава БНТ.
„Когато приемахме проектобюджет за Касата, също поискахме справка от министерството какви пари са плащани за лекарствата за хемодиализа въобще за дейности, които се прехвърлят на касата. Такава официална справка така и не сме получили“, заяви д-р Евгени Душков, член на НС на НЗОК.
За тази година в Касата са предвидени около 57 милиона за онколекарства. Въпреки че след направените разходи за миналата година, за всички било ясно, че те ще са крайно недостатъчни.
„Тръгнахме да търсим откъде идва този завишен разход и поискахме справки, откъдето да видим защо Касата плаща повече и тръгнахме да търсим защо Касата плаща повече и защо бюджетът ще бъде поставен под сериозно напрежение“, добави д-р Душков.
И така получили първата си справка. Колко е плащало министерството и колко Касата за едно и също лекарство. Разликите са драстични – Золадекс – при рак на гърдата – два и половина пъти, Анастрозол – четири пъти, летрозол за рак – пет пъти. Като всичко излиза законно, защото цените на министерството са тръжни, на касата – референтни. С една тънка разлика.
„След като от тези цени на търга се е плащало и в тях явно е имало печалба и не е имало никакъв проблем, нали те могат да бъдат референтни цени и за заплащане от касата, и да се лекуват повече пациенти“, каза още Евгени Душков.
Най-малко 6 милиона лева е могла да спести Здравната каса, ако е била договорила отстъпки от производителите – това обясни здравният министър. Проверката все още не е завършила и милионите може да се окажат много повече. Д-р Стефан Константинов каза пред БНТ, че директорката на касата Нели Нешева и неговата заместничка Гергана Павлова, която е била и шеф на надзора на Касата, са го заблуждавали най-редовно и са прикривали истинското състояние за преразхода на парите за лекарства. Самият министър научил за драстичните разлики в цените преди дни.