Здравната каса връща трансплантирането в 80-те години

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
801

Пациенти отправиха поредния зов за помощ към "тежката артилерия" на ГЕРБ в здравеопазването министър Десислава Атанасова относно лекарствената политика на здравното ведомство и НЗОК.

Според представители на Националната асоциация на трансплантираните тази политика е заплаха за живота и здравето на пациентите в България.
Проблемът, за който алармираха, не е от вчера. Става дума за приемането на нова алинея към Наредбата за условията, правилата и критериите за включване, промени и/или изключване на лекарствени продукти от Позитивни лекарствен списък, която е в сила от януари миналата година.
По този начин доказали се в медицинската практика иновативни лекарствени препарати от групата на имуносупресорите се заменят с генерици без ясни доказателства за медицинска ефективност и безопасност, коментира по време на пресконференция в БТА председателят на Националната асоциация на трансплантираните Боян Грънчаров.
Той изтъкна още, че водещи специалисти са доказали, че генериците не влияят добре на трансплантираните пациенти и водят до отхвърляне на органи.
Евгени Георгиев беше по-краен в изказванията, като определи работата на НЗОК като геноцид: „Това, което Здравната каса извършва към нас е геноцид. Един път се борим да не отхвърлим органа и след това имаме нов враг – Здравната каса.“
Според данни на Асоциацията за периода от август 2011 година до септември 2012 година в страната са направени 4 бъбречни, 1 чернодробна и 1 сърдечна трансплантации. „Тези данни ни връщат в 80-те години. Ние сме толкова малко и предстои да станем още по-малко, ако държавата не уточни политиката си в тази област,“ категоричен бе Боян Грънчаров.
С приемането на новата алинея се създава и друг проблем – пациентите са поставени в невъзможност да доплащат за оригиналния медикамент, с който се лекуват от години. „Не може да се разчита до безкрайност за доброто отношение на фирмите, които досега покриваха разликата в цената между иновативния медикамент и генерика“, коментира Грънчаров.
По думите му, съществува и медицински риск с подмяната на медикаментите, която може да доведе до непрекъсната смяна на един медикамент с друг, поради финансовата невъзможност на пациента да плаща.
От Асоциацията са търсили съдействие за промяна на тази Наредба от министерство на здравеопазването, срещали са и с омбудсмана Константин Пенчев. До този момент обаче няма резултат.
Именно заради това те отправят поредния призив за адекватна реакция от страна на министър Атанасова по проблема, който по думите им привидно не засяга много хора, но принципно се отнася до цялата лекарствена политика на НЗОК.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!