Зеленски повтори отказа си от преговори с Путин

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
87

Украинският президент Володимир Зеленски отново потвърди отказа си от преговори с Русия преди изтеглянето на руските войски от Украйна, съобщи ДПА.

Преговори биха били възможни само ако Русия изтегли военните си, признае грешката си и в Москва има ново правителство, заяви Зеленски пред британската телевизия Скай Нюз в интервю на украински и английски език, излъчено днес. Само тогава разговорите ще бъдат възможни, каза той.

Президентът вече забрани с указ в края на септември 2022 г. преговорите с руския президент Владимир Путин

Сега в интервюто украинският лидер подчерта, че среща с Путин няма смисъл.

„Те не искат да разговарят и това беше така още преди инвазията. Така реши президентът Путин“, каза той.

Зеленски е убеден, че Украйна е само първата стъпка за Путин. Преди войната, каза той, е имало срещи с Путин. „Видях човек, който казваше едно, а после правеше друго“, заяви украинският президент на английски език. „Кой е той сега? След пълномащабната инвазия за мен той е никой.“, допълни Зеленски, визирайки Путин.

В интервюто Зеленски посочи, че руските войски нападат страната му, без да се взимат предвид жертвите. Освен това президентът призна, че украинските войски са подложени на натиск в Запорожката област в южната част на страната, както и в Източна Украйна.

Броят на доставените танкове e жизненоважeн за Украйна

Ключово при доставянето на танкове за отбраната на Украйна срещу Русия са бързите действия и изпращането на достатъчно танкове, заяви снощи украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс.

Във вечерното си видеообръщение Зеленски каза, че е разговарял с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и е призовал за доставки на ракети с голям обсег и на самолети като допълнение към ангажимента на САЩ и Германия да предоставят на страната му модерни бойни танкове.

„Ключът сега е в скоростта и обема. Бързина при обучението на нашите сили, бързина при доставянето на танкове за Украйна. Количеството на танковете“, отбеляза президентът.

„Трябва да формираме такива танкови сили, такива сили на свободата, след чийто удар тиранията никога повече няма да се надигне“, заяви той.

Във връзка с разговора със Столтенберг Зеленски каза: „Трябва да се постигне напредък в други аспекти на сътрудничеството ни в областта на отбраната“, а именно ракети с голям обсег, артилерия и самолети за Украйна. „Това е мечта. То е и задача. Важна задача за всички ни“, допълни той.

Доставката на танкове „М1 Ейбрамс“ за Украйна може да отнеме месеци, потвърди Джон Кърби

Доставката на танкове „М1 Ейбрамс“ от Съединените щати за Украйна може да отнеме месеци, потвърди говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби, цитиран от Ройтерс.

Снощи Джо Байдън обяви, че САЩ ще изпратят на Киев 31 съвременни танка от този модел, за да му помогнат да отблъсне руските нашественици.

Доставката на „М1 Ейбрамс“ може да бъде дълъг процес, призна в същото време Байдън.

Представители на неговата администрация, цитирани от Ройтерс, казаха, че тя ще отнеме месеци, а не седмици.

ДПА определя решението на Съединените щати да доставят на Украйна „М1 Ейбрамс“ като голям обрат. По-рано администрацията на Байдън многократно каза, че не възнамерява да изпрати такива тежки танкове на Киев.

Джон Кърби обясни промяната в плановете с променените условия на бойното поле. Украйна трябва да е готова за момента, когато времето ще се подобри и руската офанзива ще набере скорост, обясни той.

Кърби заяви, че не очаква Русия да нанесе ответен удар по НАТО в отговор на обявените от държави от алианса доставки на танкове за Украйна.

Според Русия обещанията за танкове показват пряка и нарастваща намеса на Запада в Украйна

Русия днес заяви, че гледа на обещаната доставка на западни танкове за Украйна като на доказателство за нарастващо американско и европейско участие в конфликта, съобщи Ройтерс.

Кремъл реагира за първи път на съобщенията на САЩ и Германия от вчера, че ще въоръжат Украйна с десетки бойни танкове в борбата ѝ срещу Русия.

„Има постоянни изявления от европейските столици и Вашингтон, че изпращането на различни оръжейни системи на Украйна, включително танкове, по никакъв начин не означава участие на тези държави или на алианса във военните действия в Украйна“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери.

„Категорично не сме съгласни с това, а в Москва всичко, което алиансът и столиците, които споменах, правят, се разглежда като пряко участие в конфликта. Ние виждаме, че това се засилва“, добави той.

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че танковете не представляват „никаква заплаха за нападение“ срещу Русия и че те са необходими, за да помогнат на украинците „да подобрят способността си да маневрират на открит терен“.

Украйна иска да получи стотици модерни танкове, за да придобият войските ѝ огневата мощ, нужна им, за да пробият руските отбранителни линии и да си възвърнат окупираните територии на юг и на изток. Досега и Украйна, и Русия разчитаха предимно на танкове Т-72 от съветската епоха.

Русия, която започна войната, нахлувайки в Украйна на 24 февруари миналата година, все по-често представя този конфликт като конфронтация с НАТО.

„Ходът на специалната военна операция в Украйна показва, че САЩ и НАТО възнамеряват да продължат да полагат усилия да протакат този военен конфликт и са се превърнали в участници в него“, заяви днес Николай Патрушев, близък съюзник на президента Владимир Путин и секретар на Съвета за сигурност. Агенция „Интерфакс“ го цитира да казва, че „дори с края на „горещата фаза“ на конфликта в Украйна англосаксонският свят няма да спре марионетната война срещу Русия и нейните съюзници.“

Словакия ще запази танковете „Леопард“

Словакия не е готова да изпрати на Украйна своите танкове „Леопард“, тъй като те заместват сега в словашките запаси бойните машини, които тя вече е изпратила на Украйна, предаде ДПА, като се позова на словашкия министър на отбраната Ярослав Над.

Споразумението, според което Германия ще достави на Словакия танкове „Леопард 2А4С“, остава приложимо, каза Над днес за информационната агенция ТАСР.

Според договора един танк „Леопард“ бе предоставен на Словакия миналия декември от тогавашния министър на отбраната на Германия Кристине Ламбрехт, а още 14 танка ще бъдат доставени до края на тази година.

Доставката на тези танкове е част от така наречената система за кръгова размяна, ръководена от германското правителство, за индиректно предоставяне на оръжия на Украйна чрез съюзниците, припомня агенцията. Според тази система доставените от Германия танкове „Леопард“ заместват бойните машини на пехотата, които Словакия вече е изпратила на Украйна. За да окаже допълнителна помощ на Украйна, Словакия е готова да обсъди и предоставянето на съветските танкове Т-72, но в замяна ще трябва да получи подходящ заместител на тези бойни машини, каза Над.

Танковете „Леопард“ попълват мястото на бойните машини, които вече са изпратени на Украйна и затова те са необходими, добави той.

Комисия в парламента на Швейцария иска да се разреши реекспортът на швейцарски оръжия за Украйна

Парламентарна комисия в Швейцария препоръча да се отмени закон, който забранява на държавите да реекспортират швейцарски бронирани машини, оръжия и други военни материали за Украйна за нейната защита срещу Русия, като настоява, че тази стъпка няма да накърни неутралитета на страната, съобщи Асошиейтед прес.

Комисията по политиката за сигурност към долната камара на швейцарския парламент гласува с 14 на 11 гласа вчера за разрешаване на изключение за реекспорт при случаи, свързани с употреба на сила, която нарушава международното право, каквото е нахлуването на Русия в Украйна преди 11 месеца.

Придържането към концепцията за неутралитет е залегнало в швейцарската конституция. Гласуването в комисията на Националния съвет е само малка първа крачка и далеч не е сигурно, че правителството ще разреши подобно изключение.

„Мнозинството от комисията смята, че Швейцария трябва да даде своя принос към европейската сигурност, което изисква по-значителна помощ за Украйна“, заявиха от комисията. „То също така вярва, че предложените изменения спазват закона за неутралитета, тъй като няма да позволят директен износ на военни материали за конфликтни зони, а ще включват само декларации от страните, купуващи швейцарски военни материали, в които те се задължават да не извършват реекспорт“.

От началото на войната през февруари миналата година Швейцария е изправена пред дебати, които често предизвикват разногласия за това в каква степен страната би искала и би могла да вземе отношение по конфликта в Украйна. Досега най-съществените ѝ решения бяха свързани с това да застане зад Европейския съюз, когато става въпрос за икономически санкции, което само по себе си разедини швейцарската политика. Разрешенията за реекспорт на швейцарско оръжие за Украйна, да не говорим за директни доставки от Швейцария, не бяха обсъждани, припомня АП.
mediapool.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!