Рязък ръст от 40% на жалбите, свързани с автомобилни заеми, беше отчетен във Великобритания, тъй като все повече потребители изпитват затруднения с изплащането на кредитите си. Според данни на Финансовата омбудсманска служба (FOS), през последното тримесечие на 2024 г. са подадени 18,658 нови оплаквания, свързани с проблеми при финансирането на автомобили.
Причини за увеличението
Експертите посочват няколко основни фактора за скока в жалбите:
- Повишени лихвени проценти, които правят изплащането на заемите по-трудно.
- Непрозрачни условия по договорите, водещи до спорове между клиентите и компаниите.
- Забавяния и откази за рефинансиране, което поставя клиентите в несигурност.
- Нарастващ брой случаи на подвеждащи практики от автокредитни компании.
Според доклада на FOS, много потребители съобщават, че са били таксувани с допълнителни лихви, без да са напълно наясно с условията на договорите си.
Какво казват регулаторите?
Финансовата служба за поведение на пазарите (FCA) разследва случаи на неправилно представяне на финансови условия от автокредитори и призова компаниите да бъдат по-прозрачни в комуникацията си с клиентите. Според доклада на FCA, някои фирми умишлено използват сложни клаузи, за да извлекат по-голяма печалба от клиентите си.
Какво означава това за потребителите?
Растящият брой жалби показва, че хиляди британци изпитват финансов натиск и търсят защита от институциите. FOS съветва клиентите да бъдат особено внимателни при подписването на договори за автомобилни заеми и да проверяват всички такси и условия преди сключване на сделка.
Какво следва?
Очаква се регулаторите да затегнат правилата за автофинансиране, а компаниите да бъдат принудени да преразгледат политиките си. Междувременно клиентите се насърчават да подават жалби, ако смятат, че са били подвеждани или неправомерно таксувани.