Офертните цени в британската столица са намалели с 1% спрямо година по-рано
Снимка: Архив Ройтерс
Пазарът на недвижими имоти в Лондон излезе от фазата на бума и продавачите на жилища трябва да бъдат по-реалистични при исканията си за цена, съобщава сайтът за недвижими имоти Rightmove, цитиран от Bloomberg.
Доклад за февруари показва, че офертните цени са намалели с 1% спрямо година по-рано, което е шести пореден спад. Те са нараснали с 4,4% на месечна база, което отразява обичайния скок в началото на пролетния сезон.
Макар че много данни говорят за охлаждане на жилищния пазар в Лондон, щетите са ограничени до предпазливи продавачи, които не излизат на пазара заради паника от намаляване на цените на имотите. Това означава, че дълготрайният баланс между търсенето и предлагането в града осигурява известна подкрепа на цените.
„Цените в долния край на скалата обикновено се възстановяват по-бързо, ако има свръхпредлагане“, казва Майлс Шипсайд, директор на Rightmove. Но „някои бъдещи продавачи се колебаят, като не позволяват конкуренцията да понижи цените“, допълва той.
Жилищният пазар в Лондон изостава от останалата част на Великобритания през 2017 г. и няма признаци за предстоящо възстановяване. Несигурността около Brexit подкопа търсенето, докато годините на ширеща се инфлация отнеха възможността на мнозина да притежават жилище. Това означава, че офертните цени в Лондон този месец достигат близо 630 000 паунда (885 000 долара), над 20 пъти повече от средните доходи във Великобритания.
Хората, които се нуждаят от бърза продажба, „трябва да пожертват част от значителното повишаване на цените в последните няколко години“. Средният период за продажба на имот в Лондон сега е 83 дни, което е увеличение спрямо 73 дни година по-рано.
В цялата страна офертните цени са се повишили с 0,8% през февруари спрямо януари, въпреки че остават под средното ниво в последните десет години по това време на годината. Средната цена от 300 000 паунда е с 1,5% по-висока на годишна основа. За сравнение, преди по-малко от две години растежът на цените достигаше около 6%.
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Бойчо Попов
investor.bg